Pieniężna Strona

Jak zdobywać pieniądze

Rodzaje lokat bankowych

mar 032020

Lokaty z roku na rok stają się coraz bardziej popularne gdyż ludzie coraz częściej decydują się na to aby ulokować swoje oszczędności a tym samym zarobić na tym. Lokata to umowa z bankiem na podstawie której bank dysponuje naszymi środami i w zamian za to płaci nam za to odsetki. Bani oferują nam wiele różnych ofert które różnią się od siebie dlatego też zanim zdecydujemy się na wybór odpowiedniej lokaty powinniśmy też wiedzieć czego oczekujemy od swojej lokaty. Musimy też wiedzieć że jest wiele różnych rodzajów lokat czyli inaczej depozytów terminowych. Lokaty można ująć pod kątem różnych kryteriów:

Okresu lokowania środków - tu wyróżniamy depozyty krótkoterminowe trwając

e tydzień, dwa tygodnie, aż do dwóch miesięcy, następnie lokaty kwartalne trwające od trzech do pięciu i lokaty średnioterminowe które trwają od sześciu do dwunastu miesięcy oraz lokaty długoterminowe które trwają powyżej 12 miesięcy.

Sposobu określania oprocentowania – chcąc wybrać odpowiednią dla siebie lokatę w tabelach oprocentowania spotkamy głównie lokaty o stałym i zmiennym oprocentowaniu, zdecydowanie rzadziej spotykane jest oprocentowanie progresywne czyli inaczej narastające w trakcie trwania depozytu.

Statusu klienta – to również istotne kryterium dla banków to jest dość znany podział, gdyż banki często swoje najlepsze lokaty czyli te z najwyższym oprocentowaniem kierują głównie do nowych klientów, chcąc pozyskać nowych klientów, podczas gdy standardowe oferty dostępne są dla wszystkich zainteresowanych osób.

Wymogu posiadania konta – To również istotne kryterium które dla wielu jest zaskoczeniem, na rynku bankowym znajdujemy zarówno tzw. depozyty bez konta bankowego czyli w tym przypadku nie jest wymagane posiadanie konta są też takie oferty do których skorzystania ROR będzie konieczny.

Na to zwróć uwagę

Dla wielu wybór najlepszej lokaty jest problemem, jednak jak się okazuje nie jest to trudne zadanie musimy tylko zastanowić się na jaki okres chcemy założyć lokatę oraz ile pieniędzy chcemy ulokować na depozycie. Warto przy tym uważać na szczegóły i dokładnie sprawdzić parametry wybranej przez nas oferty.

Wybierając dla siebie ofertę zwróćmy głównie uwagę na oprocentowanie okres i wymaganą kwotę depozytu. Musimy też zwrócić uwagę na nasze możliwości oraz potrzeby, warto tez oszacować potencjalny zysk z wybranej lokaty.

Zdarza się, że najlepsze depozyty dostępne są tylko dla osób, które po raz pierwszy korzystają z usług danego banku, warto zatem dokładnie przeanalizować które oferty są dla nas dostępne.

Atom

pienieznastrona.pl