Pieniężna Strona

Jak zdobywać pieniądze

Co w lokatach przyniesie nam 2020 roku?

gru 112019

Oprocentowanie lokat jest na bardzo niskim poziomie. Wszyscy alarmują, że nasze oszczędności powoli, ale topnieją, co ma istotny związek nie tylko z inflacją, ale też z podatkiem Belki. Zresztą jest w tym sporo prawdy. W roku 2019, średnia lokata (w odniesieniu do wartości inflacji) przynosiła stratę na poziomie 0,4 procenta. Czego możemy się spodziewać w 2020 roku?

Straty? Spokojnie, to już było!

Sam fakt generowania strat przez lokaty nie jest niczym nowym. W 2011 roku nasze aktywa utrzymywane na lokatach traciły około 0.4 procenta w stosunku rocznym. Podobnie było w latach 2017 i 2018, kiedy to traciliśmy nasze pieniądze z powodu praktycznie zerowej inflacji a nawet deflacji. Różnica polegała jednak na tym, że w 2011 roku stopy procentowe były znacznie wyższe a średnie oprocentowanie lokaty sięgało poziomu 4.2 procenta. W takich warunkach narzekanie na niskie oprocentowanie nie miało sensu. Dziś jest jednak inaczej...

Mieszkaniówka – beneficjent zmian

Spadająca popularność lokat sprawia, że inwestorzy zwracają swoją uwagę na inne metody inwestowania. Jedną z nich jest zakup mieszkań, który zresztą w ostatnich dwóch latach cieszył się ogromną popularnością. Szacuje się, że około 20 – 30 procent wszystkich zmian własnościowych na rynku nieruchomości, była podyktowana właśnie trendami inwestycyjnymi. Efekt ten oczywiście będzie się pogłębiał, co jednoznacznie może doprowadzić do istotnego wzrostu cen mieszkań na ogólnopolskim rynku.

Co nas czeka w przyszłości?

Obydwa związane ze sobą zjawiska to niestety zły prognostyk na przyszłość. Naturalnie już w 2020 roku mogą one doprowadzić do istotnego wzrostu kosztów pozyskania kapitału przez banki. Będzie się to wiązało najprawdopodobniej z nieznacznymi wzrostami oprocentowania lokat, które – niestety – zostaną zjedzone przez rosnącą inflację. Efekt ten pogłębią zmiany, jakie planuje wprowadzić nasz rząd, czyli między innymi drastyczny wzrost najniższego krajowego wynagrodzenia. W dalszej perspektywie wzrośnie również liczba piramid finansowych, które – pod pretekstem wyższego oprocentowania – będą wyłudzały od swoich Klientów nieraz i oszczędności całego życia. Czy przełoży się to na większą zachowawczość potencjalnych inwestorów?

Tym samym, sytuacja na rynku lokat nie będzie zbyt optymistyczna. Co ciekawe, trend ten może utrzymać się nawet przez kilka lat. Na czym zatem warto oszczędzać? Na to pytanie każdy musi sobie odpowiedzieć sam. Niestety, lokowanie pieniędzy w lokatach na chwilę obecną się nie sprawdza. Być może pewną formą pomocy byłoby zlikwidowanie podatku Belki, ale raczej mało prawdopodobne, by ktoś zdecydował się na tak odważny krok.

Atom

pienieznastrona.pl